Umowa zlecenia, czy o pracę?

Wchodzisz na rynek pracy i zastanawiasz się, jaką umowę podpisać z pracodawcą? Przeczytaj ten artykuł, postaram Ci się podpowiedzieć.

Każda umowa o pracę podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznych (ZUS) i opodatkowaniu podatkiem dochodowym według skali 18 lub 32%, a koszty uzyskania przychodów wynoszą sto kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

W 2015 roku pierwsza umowa zlecenia podlega ZUS, druga i kolejna bez ZUS, podatek zawsze 18%, a koszty uzyskania stanowią 20% przychodu.

Nie będziemy zajmować się wyjątkami lub innymi szczegółami dotyczącymi umów zleceń i umów o pracę. Przeanalizujmy oba typy umów dla powyższych parametrów ZUS-podatek-koszty.

 

Tylko umowa zlecenie

Jeśli pracujesz dla jednego pracodawcy na podstawie umowy zlecenia, to Twoja sytuacja finansowo-podatkowa zbliżona jest do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czyli rząd nie pozwala Ci wybierać, co dla Ciebie jest dobre, czy chcesz zapłacić ZUS, czy nie. Twój pracodawca zmuszony jest płacić ZUS. Korzystasz jedynie na wyższych kosztach uzyskania, a więc Twoje wynagrodzenie netto (na rękę) może być wyższe niż osób zatrudnionych na umowę o pracę.

 

Dwie lub więcej umów zleceń

Jeśli pracujesz dla różnych pracodawców na podstawie umów zleceń, to druga i następna umowa zlecenie do końca 2015 roku będzie bez ZUS. Wykorzystaj to maksymalnie.

 

Co ze zleceniami od 2016 roku?

Od 1 stycznia 2016 r. nastąpi zasadnicze zrównanie umowy zlecenia z umową o pracę w zakresie obciążenia składkami na ubezpieczenia społeczne. Jeśli zleceniobiorca otrzymywać będzie wynagrodzenie z tytułu zawartej jednej lub więcej umów zlecenia w wysokości równej lub wyższej od minimalnego wynagrodzenia, umowy zlecenia będą podlegały składkom emerytalnej i rentowej. W 2015 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 1750 zł i prawie na pewno będzie wyższe w kolejnym roku.

 

Porównanie

W przedstawionej tabeli znajdziesz porównanie obciążeń podatkowych i ZUS oraz wynagrodzenia netto od umowy o pracę i umów zleceń, od których odprowadzany jest ZUS i bez ZUS. Porównujemy umowy i warianty dla tego samego wynagrodzenia miesięcznego brutto w wysokości 3000 zł.

Porównanie wynagrodzeń zlecenia i pracę
Porównanie wynagrodzeń

Wnioski:

 1. zawsze wynagrodzenie netto z tytułu mowy zlecenia (B, C lub D) wyższe od tego przy umowie o pracę (A);
 2. najwyższe wynagrodzenie netto osiągniesz od drugiej i kolejnej umowy zlecenia (B), które nie podlegała ZUS;
 3. różnica pomiędzy wynagrodzeniem netto wypłacanym od umowy o pracę (A) lub umowy zlecenia (B) może wynieść kilkaset złotych na korzyść umowy zlecenia, czyli wyraźnie ponad 10% kwoty wynagrodzenia brutto;
 4. najwyższe podatki i ZUS łącznie zapłacisz od umowy o pracę (A);
 5. prawdopodobnie od 2016 roku umowy zlecenia będą wyliczane w większości sytuacji w wariancie C;
 6. bezapelacyjnie wygrywa umowa zlecenie w wariancie B;
 7. warianty C i D wyraźnie gorsze od B, ale i tak lepsze od umowy o pracę w kolumnie A;
 8. od 2016 roku zleceniobiorcy muszą pogodzić się z niższym wynagrodzeniem netto (według C lub D) ze względu na fakt, że rząd postanowił wszystkie typy umów zrównać ze śmieciowymi;
 9. pomimo tego wciąż bardziej opłacalne będą umowy zlecenia (C lub D lepsze od A).

Udostępnij innym ten artykuł, proszę
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
0Email this to someone
email

3 comments

 1. Avatar
  Halley says:

  Od jutra zaczynam odchudzanie, kto się odchudza ze mną? Znalazlam w internecie dobry sposób
  na chudnięcie, wygoglujcie sobie – xxally mój sukces
  w odchudzaniu

  • Rafal
   Rafal says:

   dziękuję za komentarz. Wskaż, proszę, które kwestie Twoim zdaniem są do przepracowania. Będę wdzięczny, a przy okazji nasza dyskusja będzie ciekawsza dla innych czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.