2

Stopka emaila to Twoja wizytówka

Zadbaj, aby Twoja wizytówka w mailu, czyli stopka emaila, była czytelna dla wszystkich odbiorców i wyglądała elegancko.

 

Wygląd stopki

Nie będę omawiał strony subiektywnej, czyli komu co się podoba. Wam zostawiam kolorystykę, wielkość, krój i inne elementy wizualne.

Niezależnie jakiej grafiki zamierzacie użyć oraz w jaki sposób, a właściwie na jakim programie pocztowym odbiorca będzie odczytywał Wasz email, musicie postarać się, aby Wasza stopka była czytelna.

Pamiętajcie, że wygląd Waszej stopki zależy w takiej samej lub większej mierze od odbiorcy , jak od Was samych. W niektórych przypadkach odbiorca maila nie będzie nawet widział Waszej stopki, jeśli w swoim programie wyłączy niektóre funkcje.

 

Ustawienia programu pocztowego

Chciałbym Wam tylko krótko podpowiedzieć, na jakie ustawienia warto zwrócić uwagę przy konstruowaniu wyglądu Waszej stopki. Nie będę omawiał wszystkich możliwych ustawień i funkcji oprogramowania, bo nie jest to właściwe miejsce.

Ale pamiętajcie, że niektórzy odbiorcy Waszych emaili mogą mieć włączoną funkcję „zwykły tekst”. To oznacza, że nie będą widzieć żadnych elementów graficznych w odbieranej poczcie. Jeśli swój numer telefonu, faksu lub adres sklepu wpisaliście w stopce maila, jako element grafiki, to najprawdopodobniej Wasz odbiorca w ogóle nie zobaczy tych danych.

Często widzę, że niektóre firmy wklejają do stopki swoje logo w formie grafiki. W końcowym efekcie zamiast logo widzę na monitorze puste pole lub charakterystyczny przekreślony prostokąt. Nie dzwonię do takiej firmy.

Z moich doświadczeń wynika, że nawet jeśli sami piszecie emaile w trybie „HTML”, a Wasz odbiorca ma ustawiony tryb „zwykły tekst”, to grafika nie będzie dla niego widoczna. Co więcej, nawet jeśli adresat i odbiorca mają ustawiony ten sam tryb (np. „HTML” lub „RTF”), to stopka i email różnie wyglądają w różnych programach pocztowych i systemach operacyjnych.

Pamiętajcie również, że jeśli w stopce użyjecie nietypowej czcionki, to Wasz odbiorca będzie widzieć „krzaczki”. Nie liczcie, że taki klient do Was zadzwoni.

 

Funkcja stopki

Twój odbiorca po przeczytaniu emaila powinien bez trudu znaleźć Twoje dane kontaktowe. Wszystkie dane, które umieściłeś lub umieściłaś, a nie ich przypadkową część. Przede wszystkim stopka powinna pełnić rolę informacyjną. Funkcja estetyczna jest ważna, ale drugorzędna. Stopka nieczytelna lub gubiąca dane nie spełnia żadnej pozytywnej funkcji.

Najważniejsze , aby przetestować wygląd i działanie swojej stopki na różnych programach lub komputerach. Możesz sam do siebie, z jednego swojego adres na drugi przesłać test stopki. Możesz nawet na ten sam adres wysłać test stopki i następnie otworzyć taki email w innym programie pocztowym. Nie zapomnij również „przesłać dalej” takiego emaila, aby sprawdzić jego wygląd.

Zachęcam do przetestowania wyglądu stopki na stronie www, tj. odczytać email w przeglądarce www. Myślę, że to może być test końcowy.

 

Podsumowanie

Pamiętajcie, proszę:

 1. podawać w stopce wszystkie dane informacyjne (dane kontaktowe), na których Ci zależy,
 2. przetestować działanie i wygląd Waszego maila i stopki przed wysłaniem do klienta,
 3. stopka powinna być uniwersalna na tyle, aby jej odbiór na różnych programach nie powodował utraty danych,
 4. „rozjechana” stopka lub email świadczy o Twoim profesjonalizmie niezależnie, jakich narzędzi używa Wasz odbiorca.

 

PS. domyślacie się co robię, gdy otrzymuję emaile bez stopki w sprawie wpłacenia darowizny na szczytny cel

2 comments

 1. Monika says:

  Zgadza się, stopa to bardzo ważna rzecz w mailach. Często spotykałam się, że otrzymywałam maila bez stopki i to raczej nie mówiło dobrze o osobie reprezentującej daną firmę.

  • Rafal says:

   dziękuję za Twój komentarz 🙂 Tak, jeśli piszemy formalnego emaila i nie zamieszczamy stopki, to kiepskie świadectwo sobie wystawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*