0

Samochód w działalności a VAT

Wykorzystywanie samochodu osobowego w firmie sprawia wiele kłopotów podatkowych. Nie mam dobrych wiadomości dla Was, niestety, ale taki stan rzeczy nie poprawi się szybko. Proponuję, abyście zapoznali się z obecnym stanem prawnym w celu uniknięcia większych kłopotów.

 

Ministerstwo finansów o wielu lat, dyskryminuje samochody osobowe w przepisach podatkowych. Wspominałem, że urzędnicy ministerstwa kolejnych rządów, nienawidzą samochodów osobowych.

 

Oto przykład

Dziś chcę Wam zwrócić uwagę na przepisy art. 86a ustawy VAT (Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535, tekst jednolity), który odnosi się do odliczeń i zwrotu podatku VAT. W szczególności przepis ogranicza do 50% kwotę podatku naliczonego przy różnych zakupach związanych właśnie z samochodami osobowymi.

 

Jeśli samochody osobowe nie są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, ograniczenie odliczania do 50% podatku dotyczy:

1. nabycia samochodów osobowych (tj. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych),

2. również ich używania (tj. używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową) oraz

3. kosztów ich eksploatacji (tj. nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów).

 

A teraz po polsku

Jeśli wykorzystujecie samochody osobowe do działalności mieszanej, czyli sami lub Wasi pracownicy poruszają się pojazdami jednocześnie prywatnie i służbowo lub nie prowadzicie odpowiedniej ewidencji pojazdu, to będą Was dotyczyły powyższe ograniczenia 50% przy odliczaniu podatku VAT od zakupu, wynajmu lub eksploatacji samochodu.

Warto więc zweryfikować, czy spełniacie warunki do pełnego 100% odliczenia podatku VAT. Art. 86a ust. 4 mówi o tym kiedy „pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika”:

1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

2. konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

 

Zapoznajcie się również z artykułem mojej koleżanki Agnieszki, która tutaj pisała o tym szerzej.

Jeśli chcielibyście przeczytać więcej o zasadach rozliczania VAT od samochodów, napiszcie do mnie email. Piszcie też, co chcielibyście przeczytać w kolejnych artykułach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*