1

Pomysły na biznes

Po pierwsze, musicie pamiętać, że nie ma złych lub dobrych pomysłów. Nie chodzi mi teraz o jakieś filozoficzne uzasadnienie tej tezy. Raczej wolę mówić, że pomysły są dobrze lub źle zrealizowane. Życzę Wam dobrze zrealizowanych pomysłów.

 

Poniżej znajdziecie kilka obserwacji i sugestii, które mogą Was zainspirować, ale na pewno nie są to gotowe pomysły. Nie oczekujcie, że ktoś Wam wszystko położy gotowe na stół. Oto moje typy obiecujących kierunki rozwoju technologii.

 

Elektronika

Odpowiedź na pytanie dlaczego elektronika raczej nie jest trudna? Bo coraz bardziej otaczamy się urządzeniami elektronicznymi w biurze, domu, samochodzie, samolocie, salonie i kuchni. Moim zdaniem po prostu ta lista się wydłuży o:

  1. meble, które będą pokazywać widok za oknem, aby umilić nam czas lub prognozę pogody i listę emaili, aby ułatwić dostęp do informacji. Albo bezprzewodowo naładować telefon,
  2. odzież, która będzie nam pomagać w utrzymaniu zdrowia i uchroni od skaleczenia lub zdezynfekuje ranę. A wbudowane diody zmienią kolor Twojej sukienki, jeśli Wasza koleżanka założy ten sam strój na przyjęcie. A także odzież pomoże odzyskiwać lub uzyskać energię, aby naładować smartfon. Rajstopy zapobiegną żylakom, a skarpetki zapobiegną grzybicy stóp,
  3. wbudowany chip zadba o plecaki, torby lub walizki, aby nie zgubiły się w szkole, metrze lub na lotnisku,
  4. śledzenie przedmiotów i towarów, bo producenci i handlowcy lubią mieć dużo danych o miejscu, czasie i sposobie wykorzystywania tego co produkują i sprzedają,
  5. materiały budowlane i konstrukcyjne. Czy wiecie, co się dzieje po dodaniu światłowodu do betonu? Urządzacie przyjęcia? Czy chcielibyście zmienić kolor ścian w salonie na imprezę?
  6. co jeszcze dopisalibyście do tej listy?

 

Nowe technologie, stare urządzenia

Jeśli macie zacięcie techniczne lub inżynieryjne, to zastosujecie nowe technologie w istniejących urządzeniach. Jestem pewny, że jeszcze jest kilka tuzinów nieodkrytych zastosowań dla smartfonów, kamer, tabletów, kamerek internetowych lub starych telewizorów.

 

Oprogramowanie

Przez najbliższe 100 lat, jak sądzę, zapotrzebowanie na programistów będzie rosnąć. Nie tylko chodzi o utrzymanie istniejących systemów informatycznych. Systemy będą się zmieniać, bo urządzenia będą się zmieniać ze względu na upływ czasu. Ale przede wszystkim systemy informatyczne będą się wdzierać w każdy zakamarek naszego życia i popyt na nie, a co za tym idzie, roboty dla informatyków nie zabraknie. Jeśli stworzycie unikalny system, to zarobicie grube miliony. Myślcie nad stworzeniem systemu, który będzie reagował na głos, gesty lub inne sygnały. I ładujcie systemy do deskorolki i jazda.

 

Sieci

Branża wciąż się rozwija. Zmienia się technologia łączenia urządzeń do sieci. Odchodzimy od połączeń kablowych, przechodzimy na połączenia bezprzewodowe. To sprawia, że każde urządzenie, dosłownie każde może być podpięte do sieci. To tylko kwestia wyobraźni.

 

Energia odnawialna

Chcę zwrócić Waszą uwagę, że odnawialna lub zielona energia to nie tylko duże i kapitałochłonne elektrownie wiatrowe lub hektary paneli słonecznych. Myślę o różnych wymiennikach ciepła. A nawet urządzeniach odzyskujących energię z nacisku na drogę lub podłogę. Zielony wyścig dopiero się rozpoczyna i otwiera się olbrzymi rynek. W poprzednim artykule pisałem o doktorantce Oldze Malinkiewicz z firmy Saule Technologies, która robi cuda z energią słoneczną.

 

Zdrowie i uroda

Kierunek interesujący. Branża szybko się rozwija w większości krajów europejskich. Spójrzcie sami. Czy ktoś dwadzieścia lat temu myślał, że Polska będzie zagłębiem upiększających klinik i spa? Tu popyt jest ogromny i będzie jeszcze większy. Albo medycyna, która dopiero zaczęła odkrywać możliwości połączenia naszego ciała z nowymi technologiami. Może niektórzy się uśmiechną z politowaniem nade mną, ale warto zobaczyć, jak drukarki 3D drukują protezy.

 

Bezpieczeństwo

Już teraz drony nas śledzą i bronią. A to dopiero początek. Jesteście w stanie zbudować urządzenie do wykrywania niebezpiecznych materiałów? A może silnik Waszej konstrukcji pozwoli na przedłużenie pracy drona w powietrzu? Jestem dumny z kilku ekip polskich studentów i ich promotorów, którzy zdobyli uznanie w NASA za ich konstrukcje łazików. Dlatego upatruję tu możliwości dla polskich wynalazców.

 

A teraz czas na trudne pytanie.

 

A skąd wziąć na to kapitał?

 

W kolejnych artykułach będę chciał Wam napisać o spółkach, czyli o firmach, w których jest kilku współwłaścicieli. Każdy udziałowiec wnosi kapitał na rozwinięcie biznesu i razem budujecie firmę. Spółka pozwala również na podniesienie kapitału, np. gdy zaczyna rozwijać się Wasz biznes lub wnosić dopłaty przez udziałowców. Spółka daje również możliwość zainwestowania pieniędzy przez inwestora „zewnętrznego”, który nie zarządza, ale wykłada kapitał na zbudowanie biznesu i chce później otrzymać określony zysk. Aż w reszcie – możecie dokapitalizować spółkę przez emisję akcji i ich sprzedaż na giełdzie.

 

Wiem, że łatwo się to mówi lub pisze, ale jeśli będziecie mieć dobry pomysł na biznes, to dosyć łatwo znajdziecie dodatkowy kapitał.

 

Trzymam kciuki, że zawczasu nie martwicie się, jak wielka góra jest za pierwszym pagórkiem. Skupcie się na znalezieniu takiego biznesu, który Was kręci.

Czy podoba Ci się artykuł?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

One comment

  1. Kierunek „zdrowie i uroda” obecnie rozkwita. Wpływ nowych technologii, praca zdalna i brak ruchu zaocznie wymuszony sprawia, że rośnie świadomość aktywnego spędzania czasu. Trenerzy personalni mają każdego dnia nowych klientów. Branża campingowa również rozkwita. Jednym słowem, ludzie obecnie cenią wolność, aktywny wypoczynek i otaczającą ich przyrodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*