Outsourcing, część II

Ryzyka

Podstawowe ryzyko związane z outsourcingiem wiąże się z ceną i jakością usług.

Zalecam ostrożny wybór firmy outsourcingowej biorąc łącznie pod uwagę jakość usług i cenę. Odradzam kierowanie się wyłącznie ceną. Klientowi firmy outsourcingowej trudno jednoznacznie ocenić jakość świadczących usług.

Pierwszym kryterium może być porównanie kosztów własnych wykonywanego zakresu usług z ceną za takie usługi płaconą firmie outsourcingowej.

Drugim kryterium powinna być jakość i wartość dodana związana z profesjonalizacją firmy outsourcingowej. Warto dokonać analizy i porównać oferty różnych firm przed zleceniem.

Dobrym sposobem doboru firmy outsourcingowej może być rekomendacja innych firm. Warto przed zleceniem porozmawiać z innymi klientami firmy outsourcingowej i posłuchać o ich doświadczeniach.

 

Kiedy

Jeśli zastanawiasz się, kiedy najlepiej zatrudnić firmę outsourcingową, warto poznać opinię amerykańskiego przemysłowca Henriego Forda, który powiedział:

Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my„.

Opinia Forda daje nam wskazówkę, kiedy warto skorzystać z outsourcingu. Zwróćmy uwagę, że Ford zwrócił uwagę łącznie na kilka ważnych elementów takich, jak wydajność, cena i jakość. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że nigdy nie należy podejmować decyzji o outsourcingu, jeśli nie są spełnione dwa z trzech kryteriów.

Jeśli natomiast uprawdopodobnimy, że firma outsourcingowa zapewni jakość, niską cenę i wysoką wydajność, to bez wahania można podpisać umowę outsourcingu.

 

Przykłady

Poniżej przykłady z mojej praktyki lub obserwacji decyzji klientów. Mam nadzieję, że z części pomysłów obecnie korzystasz. Jeśli nie, to pilnie przeanalizuj i zastanów się nad wdrożeniem niektórych z nich.

Przykłady outsourcingu:

  1. rozumiem, że o usługach sprzątania, dostarczania materiałów biurowych lub dostaw towarów, usługach kurierskich, transportu lub spedycji i innych prostych usługach nie muszę się rozpisywać lub uzasadniać, prawda?
  2. usługi rekrutacyjne, płacowe, księgowe, administracyjne, np. administracja nieruchomością, ochroniarskie, marketingowe, telemarketingowe, szkoleniowe, prawne, informatyczne – szeroko spotykane i zawsze możliwe do wykorzystania przez wszystkie firmy – są Ci znane
  3. oraz najnowsze i coraz popularniejsze, to usługi przetwarzania danych, wynajmie oprogramowania lub pracowników.

Chciałbym zatrzymać się właśnie przy tych ostatnich typach outsourcingu. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, szczególnie powinieneś zainteresować się takim outsourcingiem.

 

Chmura

Żyjemy w szybko zmieniającym się otoczeniu i musimy być coraz bardziej elastyczni. Szybkie zmiany znakomicie widać w najnowszych technologiach i ich kierunkach i rozwoju. Termin cloud lub clouding robią karierę, bo jest odpowiedzią na potrzeby runku w zakresie umożliwienia korzystania z najnowszych technologii bez konieczności inwestowania w zaawansowany sprzęt i technologię. Mówiąc jeszcze inaczej, otrzymujemy możliwość użytkowania najnowszych licencji oprogramowania, przetwarzania i przechowywania danych bez rozbudowy własnej infrastruktury i ryzyka nietrafionej inwestycji w przypadku szybko zmieniającej się technologii.

A w przypadku przebranżowienia całej firmy nie pozostaniemy ze zbędnym oprogramowaniem i sprzętem.

Ten typ outsourcingu będzie coraz bardziej popularny i coraz tańszy wraz z rozpowszechnianiem się. Warto obserwować.

 

Outsourcing pracowników

Tym typem outsourcing zainteresowani powinni być przedsiębiorcy, którzy wykonują specjalistyczne zlecenia klientów. Często  takie zlecenia wymagają stworzenia zespołu pracowników, specjalistów z różnych branż, których firma może nie posiadać.

Z pomocą idą firmy świadczące usługi outsourcingu pracowników, które dostarczają specjalistów o określonych umiejętnościach i tylko do konkretnych zadań. Outsourcing pracowników pozwala unikać całego szeregu kłopotów i kosztów rekrutacji, zwolnień i świadczeń pracowniczych. W Polsce to jeszcze mało spotykany typ outsourcingu, ale zapewne bardziej upowszechni się tak, jak to miało miejsce w USA i zachodniej Europie.

A przy okazji, czy szukacie pomysłu na biznes? To właśnie macie.

 

Jeszcze jeden przykład

Przypomniałem sobie o jeszcze jednym przykładzie. Wiele lat temu pojechałem na spotkanie do siedziby klienta świadczącego usługi transportu i spedycji. Na wielkim placu służącym za bazę pojazdów zobaczyłem dystrybutor paliwa do ciężarówek. Uzmysłowiłem sobie wówczas, z jakimi doświadczeniami i z jakiego poziomu polskie firmy wystartowały do konkurencji z firmami z Europy zachodniej. Oczywiście prezes tej firmy potwierdził, że nie opłaca mu się utrzymywać dystrybutora paliw, sprzętu gaśniczego, cysterny, obsługujących tej infrastruktury pracowników i pokrywania wszystkich kosztów zabezpieczenia przeciwpożarowego. Ale czasami siła przyzwyczajenia jest większa niż rachunek ekonomiczny.

 

Tym przykładem pragnę Wam zwrócić uwagę, abyście nigdy, ale to nigdy, nie myśleli, że osiągnęliście optymalną strukturę i kształt przedsiębiorstwa. Obserwujcie otoczenie i bądźcie elastyczni, aby zarabiać więcej pieniędzy. Dobrym sposobem jest outsourcing.

 

Mam nadzieję, że nie muszę Was długo przekonywać do outsourcingu. Tylko Wam przypominam, abyście nie spoczywali na laurach i zawsze szukali możliwości większych zysków.

 

Napiszcie w komentarzach o swoich doświadczeniach w zakresie wykorzystania outsourcingu.

Udostępnij innym ten artykuł, proszę
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
0Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.