Odpowiedzialność osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Chodzi o Twoją odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte w ramach prowadzonej działalności.

 

Musicie wiedzieć i dobrze kalkulować ryzyko po rozpoczęciu jednoosobowej działalności gospodarczej. Wasza firma nie jest czymś osobnym lub niezależnym od Was. Mówiąc inaczej, tak samo odpowiadacie za zobowiązania, które zaciągacie w ramach prowadzonej działalności, jak za inne zobowiązania. Jeśli nie wywiążecie się z zapłatą np. podatku VAT lub z tytułu dostaw towarów lub usług dostarczonych przez Waszego kontrahenta, możecie odpowiadać z prywatnego majątku niezależnie, czy majątek taki zgromadziliście przed, czy po rozpoczęciu działalności, a nawet po zakończeniu prowadzenia działalności. Majątek prywatny to również majątek stanowiący współwłasność małżeńską, jeśli nie posiadacie rozdzielności małżeńskiej.

Pamiętajcie, że jeśli Wasz wierzyciel wystąpi na drogę sądową o zapłatę, nie musi wskazywać z jakiego majątku powinna być prowadzona egzekucja należności. Domyślnie dochodzenie należności będzie odbywać się z całego ujawnionego majątku. Co więcej, komornik często łatwiej może znaleźć majątek prywatny niż majątek firmy.

Podobnie wygląda odpowiedzialność, gdy wykonujecie działalność w ramach spółki cywilnej lub jawnej, gdzie wspólnicy spółki solidarnie odpowiadają za zobowiązania. W najgorszej sytuacji moglibyście się znaleźć, jeśli Wasz wspólnik nie będzie w stanie spłacić swojej części zobowiązania i przyszłoby Wam płacić za siebie i wspólnika.

Wspólnicy spółek kapitałowych takich, jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) lub spółki akcyjnej (SA), mają ograniczoną odpowiedzialność, to znaczy niższą niż we wspomnianych wcześniej formach prawnych. Nie chcę teraz detalicznie opisywać sytuacji wspólnika i jego odpowiedzialności za zobowiązania sp. z o. o. lub SA. Dlatego na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że odpowiedzialność takich wspólników jest znacznie mniejsza.

Tym krótkim artykułem chcę zwrócić Waszą uwagę na co najmniej dwa aspekty.

O pierwszym wspominam w tytule. Musicie wiedzieć o ryzyku pełnej odpowiedzialności za zobowiązania. Czynnik ryzyka jest nieunikniony w każdej działalności, oczywiście. Niezależnie od branży lub formy prowadzonej działalności gospodarczej będziecie mierzyć się z ryzykiem. Dlatego wszystko warto dokładnie przeanalizować.

Drugi aspekt to wielkość środków finansowych, które potrzebujecie na uruchomienie firmy, aby zrealizować Wasz pomysł na biznes i nie wpaść w spiralę zadłużenia. Jeśli nie posiadacie środków na samodzielną realizację Waszego pomysłu, to warto zaprosić wspólnika i razem założyć spółkę. A jak wcześniej pisałem, niektóre rodzaje spółek dają większe bezpieczeństwo wspólnikowi. W ten sposób zatoczyliśmy koło, bo okazuje się, że pierwszy aspekt ściśle wiąże się z drugim.

Trochę o spółkach i niezbędnym kapitale na realizację własnego pomysłu na biznes wspominałem w poprzednim artykule.

A w kolejnych artykułach postaram się napisać, jaką spółkę możecie założyć i czym kierować się przy wyborze formy spółki.

Udostępnij innym ten artykuł, proszę
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
0Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.