Koszty w firmie

Każdy przedsiębiorca powinien rozumieć, jak wydatki wpływają na wysokość kosztów i zysków w jego firmie. To zapowiadany przeze mnie artykuł o kosztach w firmie, w tym o kosztach uzyskania przychodów.

Artykuł adresuję do osób zamierzającym rozpocząć działalność gospodarczą lub tym, którzy już prowadzą działalność i które nie rozliczają swojego podatku w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W tym artykule chcę Wam przybliżyć kilka istotnych informacji związanych z typowymi kosztami występującymi w każdej firmie osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Na początku musimy uzmysłowić sobie, że nie każdy wydatek jest kosztem. Możecie spotkać się również z sytuacją, że koszt pojawia się bez wydatku.

Koszty rozliczane są w momencie ich poniesienia, z pewnymi wyjątkami np. dla osób prowadzących księgi rachunkowe. Czyli w danym roku kalendarzowym, bo podatek, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT (Dz. U. 1991 nr 80 poz. 350, tekst jednolity) rozliczany jest rocznie. Operacyjnie jednak podatek obliczany i zaliczkowo płacony jest miesięcznie lub kwartalnie, więc zaliczać będziecie do kosztów wydatki poniesione w danym miesiącu lub kwartale.

 

KUP – koszty uzyskania przychodów

Pisząc o kosztach mam na myśli koszty uzyskania przychodów (KUP) zgodnie z art. 22 ustawy o PIT. Czyli są to wydatki, które ustawodawca pozwala uznać za koszty kwalifikowane, o które przedsiębiorca może obniżyć przychód do opodatkowania.

Warto przyswoić sobie ogólną zasadę, że za koszty uzyskania przychodów uznajemy wszystkie koszty poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ustawodawca w art. 22 formułuje to w następujący sposób: kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

To bardzo ważne, aby zrozumieć i stosować zasadę, że wszystko co wykonujecie w ramach działalności gospodarczej będzie kosztem uzyskania, jeśli tylko taki wydatek nie znajduje się w katalogu wykluczającym, o czym poniżej.

 

NKUP – niestanowiące kosztów uzyskania

Jeszcze raz warto to powtórzyć, że za koszty uzyskania przychodów możecie traktować wszystkie wydatki, których nie wymieniono w art. 23 ustawy.

Ustawa PIT w art. 23 wymienia katalog wydatków, których nie można uznać za koszty uzyskania przychodów (NKUP) nawet, jeśli wydatek ponieśliście w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Niestety to bardzo obszerny katalog, który obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Nie sposób omówić wszystkiego, ale skupię się na kilku przykładach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.