3

Kiedy uruchomić swoją firmę?

Mam nadzieję, że czytaliście mój artykuł „Co studiować?”, w którym namawiałem, aby znaleźć sobie ulubione zajęcie. To połowa sukcesu!

 

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy nadchodzi właściwy moment na uruchomienie własnej działalności gospodarczej, powinieneś ustalić i sprawdzić, czy spełniasz kryteria.

Uważam, że powinieneś lub powinnaś sprawdzić:

 1. czy obecnie wykonujesz lub możesz wykonywać zajęcie, które – jak pisałem – „najlepiej lubisz robić, a nie czujesz, że pracujesz”,
 2. czy masz lub będziesz mieć zamówienia lub zlecenia?
 3. czy jesteś w stanie stale świadczyć swoje usługi lub prowadzić produkcję, wielokrotnie, często i systematycznie?
 4. czy finansowo utrzymasz się z własnej działalności?

Ryzyko w biznesie jest wszędzie, tego nie da się wyeliminować. Nie możecie ślepo ufać temu co piszę, a raczej traktujcie to, jako podpowiedzi, nie gotowe recepty. Są to jedynie moje propozycje dla Was i musicie podchodzić do tego indywidualnie i bardzo krytycznie. Każdy z Was może sformułować inne niż moje pytania lub dodatkowe pytania np. o nasycenie rynku odbiorców i dostawców, konkurencyjność Waszej usługi lub produktu, cenę, która nie zawsze musi być najniższa.

 

Ulubione zajęcie
Piszę o tym i powtarzam się. Uruchomienie własnej firmy będzie Was kosztować dużo wysiłku i trudu, więc zadbajcie o to, abyście robili, to co kochacie, abyście nie zrezygnowali w pierwszych miesiącach.

 

Zamówienia
To bardzo ważne, abyście przed rozpoczęciem działalności gospodarczej byli niemal pewni, że będziecie mieć stały i pewny portfel zamówień i klientów. Skąd to macie wiedzieć, skoro do tej pory nie prowadziliście takiej działalności?

Jest na to kilka sposobów. Możecie umówić się z kilkoma firmami, dla których wcześniej wykonywaliście zlecenia, które Was znają i cenią. Może staraliście się zatrudnić w firmie, która była Wami zainteresowana, ale nie dogadaliście się na wysokość wynagrodzenia. Spytajcie taką firmę, czy będzie u Was zamawiać, jeśli będziecie wykonywać te same czynności, jako przedsiębiorca, nie pracownik.

Być może Wasz dotychczasowy lub były pracodawca mógłby u Was zamawiać usługi lub produkty, zamiast zatrudniać na umowę o pracę. To częsty model, że pracownicy stają się freelancerem i dalej pracują dla tej samej firmy. Nie chcę tu rozpisywać się, czy to jest moralne lub sprawiedliwe. Ja nie jestem politykiem lub członkiem związków zawodowych. Ja jestem praktykiem gospodarczym. Skoro przedsiębiorcy na rynku tak się zachowują, to po prostu trzeba o tym wiedzieć i umieć to wykorzystać.

 

Częstotliwość
Pamiętajcie, że działalność gospodarcza, to coś co chcecie lub musicie robić stale, często i w powtarzalny sposób. Najgorszą strategią jest powiedzenie sobie, że jakoś to będzie. Uprzedzam, że musicie być pewni, że jesteście w stanie wykonywać zlecenia klientów. Chodzi o to, abyście tę samą usługę lub produkt, byli w stanie wytworzyć i sprzedać różnym klientom. Oraz abyście byli w stanie klientom świadczyć usługi lub dostarczać produkty systematycznie, na przykład co miesiąc, miesiąc po miesiącu i tak przez 2 lata, albo dłużej.

 

Finanse
Przygotowałem arkusz, w którym próbowałem zasymulować różne przykłady przychodów, kosztów i oczekiwanego zarobku, aby ułatwić Wam sprawdzenie, czy będzie Wam się opłacać finansowo. W swoich przykładach porównuję oczekiwane wynagrodzenie z kwotą, którą można uzyskać z działalności. Jeśli kwota zysku po opłaceniu wszystkich kosztów i podatków przewyższa kwotę oczekiwanego zysku, to jest argument za tym, aby uruchomić własną firmę.

Moim zdaniem kwota oczekiwanego wynagrodzenia jest niezbędna, abyście w ten sposób mogli uprawdopodobnić, że wynagrodzenie wystarczy Wam na opłacenie czynszu, kredytu, kursów, korepetycji dzieci, wakacyjnych wyjazdów lub innych zobowiązań stałych i zwykłych potrzeb. Zakładam, że w kwocie oczekiwanego wynagrodzenia zawrzecie również kwotę „za fatygę”.

 

Preferencyjny składki dla nowych przedsiębiorców
Od kilku lat obowiązują preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne ZUS. Mówią o tym art. 18a i art. 18b ustawy o ubezpieczeniach społecznych (Dz.U. 1998 Nr 137 poz. 887, tekst jednolity).

To ma być zachęta dla nowych przedsiębiorców przez pierwsze 24 miesiące od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Uwaga, jeśli chcesz wykonywać działalność na rzecz byłego pracodawcy, nie możesz skorzystać z preferencyjnej stawki. Obecnie preferencyjna minimalna suma składek społecznych, w tym składaka chorobowa i ubezpieczenia zdrowotnego wynosi 612,99 zł. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność dłużej niż 24 miesiące ta suma wynosi 1.092,28 zł. Dane aktualne w lipcu 2015 r. i w przyszłości na pewno ulegną zmianie.

Kiedy założyć działalność gospodarczą?
Przykłady A1, B 1 i C dla nowych przedsiębiorców. Przykłady A1 i C przemawiają za ewentualnym uruchomieniem własnej firmy, ale C lepsze niż A1. Przykład B1 nie zachęca do uruchomienia firmy.

 

Muszę zwrócić Waszą uwagę, że moje przykłady:

 1. mogą być błędne, więc dokładnie wszystko analizujcie i sprawdzajcie, a jeśli zauważycie jakiś błąd w moim rozumowaniu, to napiszcie do mnie, proszę,
 2. zakładają stan bieżący np. wielkość składek ubezpieczeń społecznych ZUS lub kwoty składki zdrowotnej do odliczenia. Dane aktualne w lipcu 2015 r., a w przyszłości ulegną zmianie, zapewne będą wyższe,
 3. zakładają, że wybierzesz formę opodatkowania liniowego 19%,
 4. zakładają, że od razu będziesz również podatnikiem VAT i cały podatek VAT od zakupów zostanie odliczony od podatku VAT należnego od sprzedaży. A ponadto, że dla całych zakupów stosuję stawkę podatku naliczonego VAT 23%,
 5. zakładają, że klienci zapłacą wszystkie Wasze należności w danym miesiącu, a Wy zapłacicie wszystkie faktury zakupowe,
 6. jeśli choćby jeden element się zmieni, np. Wasz klient opóźni Wam zapłatę, to cały przykład jest nieadekwatny lub błędny,
 7. uwzględniają najniższe obowiązkowe składki społeczne ZUS,
 8. uwzględniają składki na ubezpieczenie chorobowe, które nie są obowiązkowe,
 9. oraz kilka innych, pomniejszych założeń.

 

Wyjaśnienie przykładu A1
Przykład uwzględnia preferencyjne składki ubezpieczeń społecznych ZUS, a wiec dotyczy tylko nowych przedsiębiorców. Oczekujemy, że zarobimy nie mniej niż 2.500 zł miesięcznie, gdy nasza sprzedaż netto wynosi 8.000 zł, a koszty 5.000 zł netto. W przykładzie pierwszym kwota zysku przekracza o ponad 300 zł oczekiwane wynagrodzenie, a więc to jest argument na „tak”, ale dosyć słaby.

 

Wyjaśnienie przykładu A2
To kontrprzykład do A1 w celu porównania tych samych wielkości, ale tu nie uwzględniamy preferencyjnych składek społecznych ZUS. W tym przykładzie kwota zysku nieznacznie mniejsza, około 20 zł, od oczekiwań.

 

Wyjaśnienie przykładu B1
Przykład uwzględnia preferencyjne składki ubezpieczeń społecznych ZUS, a więc dotyczy tylko nowych przedsiębiorców. Oczekujemy, że zarobimy nie mniej niż 4.000 zł miesięcznie, gdy nasza sprzedaż netto wynosi 9.000 zł, a koszty 5.000 zł netto. W tym przykładzie kwota zysku jest mniejsza o około 100 zł niż oczekiwane wynagrodzenie, a więc jest to argument na „nie”.

 

Wyjaśnienie przykładu B2
To kontrprzykład do B1 w celu porównania tych samych wielkości, ale tym razem nie uwzględniamy preferencyjnych składek społecznych ZUS. W tym przykładzie kwota zysku wyraźnie mniejsza, blisko 500 zł, od oczekiwań.

 

Wyjaśnienie przykładu C
Przykład uwzględnia preferencyjne składki ubezpieczeń społecznych ZUS, a wiec dotyczy tylko nowych przedsiębiorców. Podobny do przykładów A1 i B2, ale symuluje przychody, koszty i zarobki na takim poziomie, który uzasadnia decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej.

 

Wnioski

Tylko przykłady A1 i C gwarantują powodzenie finansowe. Przykład C znacznie lepszy od A1. Inne przykłady nie gwarantują utrzymania firmy na założonym poziomie przy określonym oczekiwanym poziomie wynagrodzenia.

 

Jeśli napiszecie do mnie email, wyślę zainteresowanym osobom swój arkusz Excel i sami sprawdzicie swoje indywidualne założenia. Pamiętajcie, aby kilkukrotnie wszystko sprawdzić i policzyć.

 

Podsumowanie
Czy odpowiedzieliście sobie 4 razy pozytywnie na pytania o ulubione zajęcie, możliwy portfel zleceń, częstotliwość i finanse? Jeśli tak, to brawo! Możesz ruszać w dalszą drogę. Gotowa jesteś lub gotowy jesteś zostać przedsiębiorcą.

Droga przedsiębiorcy nie jest łatwa, ale jeśli jesteś pozytywnie nastawiony do świata i lubisz wyzwania, to nie będziesz nudzić się ani dnia.

Jeśli nie znacie odpowiedzi na niektóre pytania lub na część z nich odpowiedzieliście negatywnie, to prawdopodobnie obecnie nie jesteście w stanie uruchomić własnej firmy. Wstrzymajcie się wówczas i przeanalizujcie wszystko od początku. Jeśli jesteście wystarczająco zdeterminowani, to uda Wam się lepiej przygotować do procedury uruchomienia firmy. Nie podejmujcie zbędnego ryzyka zanim nie będziecie pewni, czyli nie uruchamiajcie firmy licząc, że jakoś to będzie.

 

W kolejnych artykułach napiszę o procedurze rejestracji własnej firmy.

3 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*