2

Jak napisać dobre CV, część II

c.d.

 

Klauzula

Nawet jeśli nie jest wprost podany wymóg zawarcia klauzuli o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych personalnych do przetwarzania w procesie rekrutacji, nie zapomnijcie o tym.

Proponuję, aby taką klauzulę ująć w stopce dokumentu lub na dole ostatniej strony. Odpowiedni tekst klauzuli może brzmieć „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, ze zm.)”.

 

Niewłaściwe formaty plików

Moim zdaniem musicie unikać przesyłania CV zapisanego w formatach typu DOC, RTF, OpenSource, TXT choć większość komputerów z łatwością odczyta taki dokument. Dodatkowo z dokumentów zapisanych w tych formatach wyczytać można, jak umiecie się nimi posługiwać, jakich funkcji użyliście. Mógłbym przytaczać wiele anegdot o tym, jak ludzie, którzy w CV chwalą się, że znają obsługę programu Word, tabulatorami lub spacjami ustawiają wcięcia wiersza lub wyśrodkowanie tekstu. A to od razu przekreśla takie CV, czyli po prostu Was.

Uważam, że niewłaściwe jest przesyłanie samego CV lub załączników w spakowanych plikach typu RAR lub ZIP. Po pierwsze ktoś może mieć problem z otwarciem takiego pliku. Po drugie, duże dokumenty po kilka MB lub więcej, wciąż są duże pomimo spakowania. Tu nie chodzi o to, czy skrzynka pocztowa ma wystarczającą pojemność, aby odebrać taki plik. Uważam CV, które zabiera kilka MB, za źle przygotowane. Może to być np. problem wielkości wklejonego zdjęcia do Word. Ale naprawianie swojego błędu przez wysyłanie spakowanego CV jest złym pomysłem.

 

Właściwe formaty i nazwy plików

Musicie pamiętać, że rekruter lub pracodawca może nie mieć oprogramowania do odczytania Waszego CV. Po drugie, odczytanie CV w innym oprogramowaniu niż to, w którym napisaliście CV może spowodować, że formatowanie lub inne elementy dokumentu będą inne niż oryginalnie i osiągnięcie niepożądany efekt. Przykład często „rozjeżdżających” się tabel, w których podajecie przebieg Waszej kariery zawodowej; kolumny lub wiersze tabeli uciekają na boki lub przeskakują na drugą stronę.

Proponuję, abyście CV i inne dokumenty, które chcecie wysłać razem z CV, zapisali do formatu PDF. Z łatwością znajdziecie program do zapisywania w tym formacie lub programy-drukarki drukujące bezpośrednio do formatu PDF. Taki format gwarantuje niemal 100% pewność, że Wasze CV będzie tak samo wyglądało na różnych komputerach.

Starajcie się nadawać krótkie i jednoznaczne nazwy plików PDF. Unikajcie używania polskich znaków specjalnych w nazwach plików. Nie starajcie się w nazwie przytaczać nazw załączników. W nazwie pliku wystarczy Wasze nazwisko, czasami imię i nazwisko plus „CV” plus „załącznik”.

Przykłady poprawnych nazw plików:

Kowalski_Witold_CV_zalacznik lub Kowalski Witold CV i zalacznik.

Przykłady niepoprawnych nazw plików:

Curriculum Vitae Kasia i świadectwo ukończenia szkoły wyższej lub Curriculum Vitae – Katarzyna plus świadectwo ukończenia szkoły wyższej_wersja 2 lub WITOLD zaświadczenie oraz świadectwo ukończenia szkoły humanistycznej i studium podyplomowe 1998 rok.

 

Załączniki

Jeśli w ogłoszeniu rekrutacyjnym wymagane jest przesłanie innych dokumentów poza CV, pamiętajcie, aby spełnić ten wymóg. Zazwyczaj będzie to wymóg dołączenie Waszych świadectw szkolnych lub uprawnień zawodowych.

Uważam, że dobrym pomysłem jest przesłanie CV wraz z załącznikami w jednym dokumencie PDF. Jeśli boicie się, że wielkość takiego pliku PDF będzie znaczna, możecie spróbować zeskanować załączniki w innym formacie lub bez koloru tak, aby odchudzić całość po zapisaniu do PDF.

Przesyłanie załączników w odrębnych plikach ma tę wadę, że otwarcie wymaga kilu więcej kliknięć przed odczytaniem, jak również odbiorca może pogubić się z nazwami plików lub ich ilością.

 

Wyjątki

Moje powyższe uwagi nie odnoszą się lub mogą nie być zasadne w niektórych branżach lub firmach.

Jeśli aplikujecie do agencji reklamowej, to kreatywność jest mile widziana i Wasze CV powinno być pomysłowe i kolorowe. Pamiętajcie, nikt Wam nie powie, że tyle a tyle koloru jest wystarczające. To zawsze jest subiektywne, tak samo, jak zawsze obowiązuje dobry smak.

Zapewne są nawet takie branże, w których przesyłanie „tradycyjnego” CV uznane byłoby za niewłaściwe. Wierzę, że znacie branżę, do której aplikujecie i wcześniej dowiecie się, jakie panują tam zwyczaje.

 

Sprawdź swoje CV

Czekam na Wasze komentarze. Jeśli chcielibyście, aby uzupełnić jakieś informacje, napiszcie do mnie email lub zostawcie komentarz.

Tym z Was, którzy właśnie szykują swoje CV i chcieliby upewnić się, czy są na właściwej drodze, proponuję przysłanie swojego CV do mojej oceny. Bezpłatnie dokonam oceny pod warunkiem, że oprócz CV podacie dodatkowe informacje np branżę, firmę lub stanowisko na jakie aplikujecie.

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*