3

Interpretacje podatkowe

W uzupełnieniu poprzednich artykułów o kosztach chciałbym powiedzieć lub przypomnieć Wam o instytucji wiążących interpretacji podatkowych.

Interpretacje wydaje minister finansów na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm., tekst jednolity). W ten sposób minister ustawowo zobowiązany jest do „zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej”.

Większość osób prowadzących działalność gospodarczą wielokrotnie napotyka na trudności ze zrozumieniem i stosowaniem przepisów podatkowych. Przepisy szybko zmieniają się, owszem, ale niestety nie w kierunku uproszczenia.
Myślę, że sami wcześniej lub później przekonacie się, jak trudne jest zrozumienie i interpretowanie przepisów podatkowych.

Jeśli napotkacie problem podatkowym, odsyłam Was do lektury wydanych interpretacji podatkowych, które łatwo znajdziecie w Internecie np. tu lub tam. Czasami warto zadać sobie trudu, aby odnaleźć przykład, z którym ktoś już wcześniej zwrócił się do fiskusa. Wprawdzie nie możecie ślepo zaufać takiej informacji, ale na pewno pomoże Wam to w podjęciu dalszych kroków.

Jeśli Wasz problem jest znaczący i ze względu na istniejące ryzyko chcielibyście upewnić się dokładnie, zawsze możecie samodzielnie złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uwaga, nie możecie wnioskować o wydanie interpretacji, jeśli trwa postępowanie podatkowe lub zostały wszczęte inne czynności kontrole przez organ podatkowy.

Każdy podatnik może złożyć wniosek do fiskusa o wydanie interpretacji przepisów podatkowych w zakresie prowadzonej przez siebie działalności lub w zakresie działalności, którą zamierza podjąć. We wniosku podatnik-przedsiębiorca opisuje szczegółowo działalność i wskazuje podstawę prawną, która według niego określa sposób opodatkowania takich czynności. To jest tzw. ocena stanowiska wnioskodawcy, czyli właśnie Wasza opinia w tym przykładzie. W odpowiedzi fiskus przychyla się lub negatywnie ocenia Waszą opinię i wskazuje właściwą.

To jest właśnie wiążąca indywidualna interpretacja podatkowa. Jeśli będziecie trzymać się wskazań takiej interpretacji, nie narazicie się na dodatkowe sankcje, nawet jeśli interpretacja była błędna. Oczywiście interpretacja jest wiążąca dopóki nie ulegną zmianie przepisy, na których jest oparta.

Interpretacje wydawane są niezwłocznie w terminie nie później niż 3 miesięcy. Opłata wynosi 40 zł.

Na koniec najważniejsza wiadomość. Nie piszcie, proszę, samodzielnie wniosków o wydanie interpretacji. Już mnie chyba poznaliście. Uważam, że powinniście skierować się do specjalisty, w tym przypadku do doradcy podatkowego. Jestem przekonany, że wynagrodzenie, które zapłacicie ekspertowi, warto ponieść, bo ryzyko podatkowe znika po ponad 5 latach od zaistnienia, a w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne – dopiero po 10 latach.

3 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*