0

Edukacja ekonomiczna w szkole

Uprzejmie przypominam nauczycielom i dyrektorom szkół średnich, że jestem do ich dyspozycji.

 

Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny i postanowiłem się przypomnieć nauczycielom lub dyrektorom, o czym pisałem w innym artykule, że chętnie spotkam się z młodzieżą szkół średnich.

Uważam, że szkoła średnia to najwłaściwsze miejsce do edukacji ekonomicznej. Jeśli w szkole średniej uczy się młodzież, między innymi, życia w społeczeństwie i rodzinie, a nie uczy, jak zarabiać na siebie lub rodzinę, to wszyscy, którzy są za to odpowiedzialni, w tym aparat ministerstwa edukacji przymusowej, przyczynia się do emigracji zarobkowej lub spowolnienia rozwoju gospodarczego w Polsce.

Dlaczego uważam, że za późno na edukację ekonomiczną na studiach? Bo studenci powinni już się realizować, sprawdzać swoje umiejętności zarządzania i predyspozycje przedsiębiorcze w praktyce. Studenci mogą i powinni zakładać swoje pierwsze firmy na studiach, bo są pełnoletni i to jest pierwszy okres w ich życiu, kiedy mogą zacząć realizować swoje pomysły na biznes. A przy tym samotny student nie ryzykuje pogorszeniem sytuacji finansowej rodziny. Dobrze, jeśli taki student miał lekcje ekonomii w szkole średniej.

To nie znaczy, że uważam uczelnie lub kierunki ekonomiczne za niewłaściwe. Raczej chcę pokazać, że jeśli młody człowiek wybierze kierunek inżynieryjny lub humanistyczny, to znaczy, że nigdy nie pozna podstaw działania ekonomii.

Szkoły zawodowe to przykłady z życia potwierdzające moją tezę, że szkoła średnia to wymarzone miejsce na edukację ekonomiczną.

A obecnie nie powinniśmy dziwić się, że wśród bezrobotnych jest znaczący odsetek magistrów po studiach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*