1

CV ze zdjęciem, czy bez?

Z dużym zaskoczeniem przeczytałem o nowym trendzie w rekrutacji „na rynkach europejskich”. Mowa o odchodzeniu firm od wymagania przesyłania CV ze zdjęciem kandydatów do pracy.

Roman Zabłocki z firmy Antal International twierdzi, że „na rynkach europejskich” częstsza rezygnacja pracodawców z wymogu przesyłania CV ze zdjęciem kandydatów ma dowodzić większemu zwracaniu uwagi na kompetencje niż na wygląd kandydata lub kandydatki.

Jeśli czytasz ten artykuł, to mogę założyć, że interesuje Cię moja opinia.

Otóż moja opinia nie zmieniła się od czasu, gdy pisałem, jak napisać dobre CV. Jestem zdania, że należy przesyłać CV ze zdjęciem, gdy:

a) jest to wymóg pracodawcy wyraźnie zapisany w ogłoszeniu o pracę oraz

b) gdy pracodawca nie określił w ogłoszeniu, jakiego ogłoszenia oczekuje.

Tym samym jestem zdania, że CV bez zdjęcia dopuszczalne jest jedynie w jednym przypadku, czyli gdy pracodawca wyraźnie zaznaczył w ogłoszeniu, że nie życzy sobie CV ze zdjęciem.

Uważam, że podążanie z trendem „rynków europejskich” nie ma zastosowania lub słabe uzasadnienie dla Polski. Bo w Polsce społeczeństwo jest bardziej homogeniczne rasowo niż w zachodniej Europie, jeśli p. Zabłocki ma na myśl tę część Europy. Nie wykluczam, że w niektórych krajach do sądów trafiały pozwy o dyskryminację ze względu na kolor skóry lub tatuaże. Nie powinniśmy naśladować pomysłów innych krajów, jeśli nie przystają do polskich realiów.

Po drugie p. Zabłocki mówi, że czasami dobry wygląd utrudnia zatrudnienie. To bardzo nielogiczne, bo po ewentualnym zatrudnieniu bez „widzenia” przeszkoda nie znika. Właśnie zdjęcie na CV ułatwia pracodawcy podjęcie właściwej decyzji, a nie utrudnia. Nie przeczę, że dobry wygląd czasami przeszkadza w znalezieniu zatrudnienia w niektórych branżach lub firmach. Twierdzę tylko, że trzeba jednak pracodawcy pomóc przy decyzji, a nie wpakować go w grę z kotem w worku.

Tak samo niekorzystny wygląd może być przeszkodą. To chyba jasne, że niektórzy nie nadają się do objęcia stanowisk, gdzie liczy się dobry wygląd. Jak wówczas pracodawca miałby zdecydować, jeśli kandydat lub kandydatka prześle CV bez zdjęcia? Ja nie wiem. Czy wiesz jak?

Czy będziemy obrażać się na pracodawców, jeśli będą kierować się tylko wyglądem? Niektórzy kandydaci tak mogą myśleć, nikomu tego nie zabronimy. Tak samo, jak nie zmienimy natury ludzkiej. Naukowcy na podstawie wielu badań udowodnili, że ludzie z lepszym wyglądem faktycznie mają łatwiej w życiu. Czy można z tym walczyć? Czy można wypierać rzeczywistość?

Podsumowując stwierdzam, że p. Zabłocki pracując dla firmy, która w nazwie ma „international” musi liczyć się z „rynkami europejskimi”.

Ja pozostaję przy swojej opinii, że zdjęcie na CV jest wskazane w większości przypadków. W innych przypadkach pracodawca zadba o to, aby w ogłoszeniu zastrzec, że nie przyjmuje CV ze zdjęciem.

Jeśli znajdziecie takie ogłoszenie o pracę, w którym jest zakaz przesłania CV ze zdjęciem, to przyślijcie mi, proszę, kopię. Bardzo, ale to bardzo jestem ciekawy, czy takie ogłoszenie kiedykolwiek znajdziecie.

Nie ulegajcie trendom „rynków europejskim”. Wysyłajcie swoje CV ze zdjęciem. Odsyłam Was tutaj do mojego poradnika pisania dobrego CV.

Powodzenia!

One comment

  1. OSKP says:

    U nas najważniejsze są kwalifikacje i tak też podchodzi się do każdego CV. Wygląd pełni drugoplanową rolę. Myślę, że ma znaczenie przy pracy bezpośredniej z klientem:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*